Коронавірус в Україні: як зберегти відносини з орендарями?

13.04.2020
Коронавірус в Україні: як зберегти відносини з орендарями?

Від початку карантину низка орендарів комерційної нерухомості змушені припинити свою діяльність як таку, провадження якої тимчасово забороняється законом. Орендарі просять пільги в орендодавців або орендні канікули, тривалість яких неможливо передбачити.

Як зберегти відносини з орендарями й при цьому отримувати дохід, розповідаємо у статті.

Законодавчий аспект.


У редакції закону № 540-IX ("карантинні пільги") у частині щодо скасування плати оренди для підприємств, які не працюють через карантин, було змінено формулювання зі "звільняється" на "може бути звільнений від плати".

Це означає, що відповідальність щодо звільнення від орендної плати переходить на розгляд орендарів і орендодавців, а будь-які конфлікти вирішуються в судовому порядку — процедурі відтермінований у часі й достатньо складній в Україні.

      
Передбачається заявка від орендаря з посиланням на норми Цивільного кодексу та закон №3257 щодо звільнення від оплати за оренду у зв’язку з неможливістю використання приміщення.

Орендар може відхилити або прийняти заявку, залишивши за орендарем обов’язок щодо сплати комунальних платежів та інших витрат, пов’язаних з експлуатацією приміщення. Можливі альтернативні варіанти співробітництва.

а) Тимчасове звільнення від орендної плати.


За наявності причинно-наслідкових зв'язків, у зв’язку з якими  орендар тимчасово не може використовувати приміщення, після подання відповідної письмової заяви між орендарем і орендодавцем укладається  відповідний договір. 


Таким чином, у нас залишається клієнт, який  після закінчення карантину потенційно зможе відновити виплати. Приміщення залишається неприбутковим, однак і не є збитковим, оскільки витрати на обслуговування покриває орендар.


б) Відмова у звільненні від орендної ставки.


Ви відмовили орендарю у звільненні від орендної плати. Через неможливість зробити виплати орендар просить відтермінувати їх у часі або достроково звільняє приміщення. В останньому випадку зазвичай виплачується фінансова компенсація, яка частково покриває витрати на обслуговування приміщення. 

 
За результатами опитування Спілки українських підприємців,  шансів залишитися пустим у приміщення чимало за місяць — 51%. Саме стільки підприємств  вважають, що протримаються лише 1 місяць на карантині.

Зважайте на те, що пропозиція перевищує попит. У разі розірвання договору через фінансові труднощі відносини будуть зіпсовані. Шанси знайти нових орендарів під час карантину або відразу після його завершення невисокі.


в) Поступки на час карантину.

Припустимо, орендар використовує приміщення під час карантину, але не повною мірою. Замість 50 осіб працюють 2-3 особи — найімовірніше, керівничий склад. Через відсутність замовлень решта працівників відправили в неоплачувану відпустку.


Найімовірніше, орендар звернеться з проханням знизити ціну на оренду приміщення. У такому випадку будь-які поступки з боку орендодавця сприйматимуть позитивно.

За дослідженнями  ain.ua, 62 % орендарів отримали знижки під час карантину.





Інший приклад — Київрада, яка  запровадила 50-відсоткову пільгу для малого та середнього бізнесу на сплату за оренду комунального майна до 31 липня.

г) Відсоток від продажів.

Через зменшення товару компанії можуть виплачувати ті суми, але в національній валюті. Для того, щоб підтримати орендарів, які працюють не повною мірою, запропонуйте їм тимчасово перейти на відсоток від продажів. Попередньо вивчіть фінансові результати.  


Таким чином, ви звільняєте орендаря від необґрунтованих витрат на приміщення, даєте фінансову подушку, а за наявності прибутку ще й заробляєте. Виплати за експлуатацію приміщення залишаютья за орендарем.

Використовуйте соцмережі, аби підтримати продажі орендарів.
Приклад: київський ТРЦ Lavina Mall.





д) Зміна функціонального призначення приміщення.


Якщо ви давно розглядали можливість здати частину приміщення під інші потреби, а наявні умови відповідають законодавчим вимогам щодо обраного виду діяльності, скористайтеся карантином.

Наприклад, переоблаштуйте приміщення склад. Від початку карантину  через ризик скасування транспортного сполучення обсяг одноразових виробничих поставок збільшився, а, отже, є підвищений попит на складські приміщення.


Крім того, колишні орендарі торгових і бізнес-центрів, які були змушені терміново покинути приміщення, залишилися сам на сам з габаритним офісним обладнанням і технікою, для зберігання яких також потрібен склад.

Для того, щоб змінити цільове призначення приміщення до органів архітектури та містобудування необхідно подати пакет документів, що складається з:

  • Заяви.

  • Фотофіксації.

  • Техпаспорта.

  • Правовстановлюючої документації.

  • Даних державної реєстрації (для юридичних осіб).

  • Паспорта і кода платника податків (для фізичних осіб).


Чому саме зараз варто бути уважними до клієнтів?

Криза, спричинена коронавірусом, — найшвидша за руйнівними наслідками за 20 років, а бізнес, а в умовах карантину кожен місяць може стати для бізнесу останнім.  Підтримка клієнтів в умовах форс-мажору — репутаційний депозит в обмін на репутацію надійного орендодавця й можливість стабілізувати орендний бізнес після подолання епідемії.